خانه / اخبار کلینیک پونا / مددکار اجتماعی و مشاور خانواده پیشنهاد داد: اسطوره سازی در عشق یک اشتباه محض است

مددکار اجتماعی و مشاور خانواده پیشنهاد داد: اسطوره سازی در عشق یک اشتباه محض است

یک میزگرد اجتماعی که به میزبانی رادیو گفت و گو، با موضوع شرایط برگزاری ازدواج آسان، و با حضور مهدی فلاحی روانشناس و مشاور خانواده، دکتر حمیرا آزاد منش مشاور دانشگاه و روانشناس، گلشن مدیرعامل کانون ازدواج آسان جوانان کشور و صالح گلشن بنیان گذار و رئیس هیئت مدیره کانون ازدواج آسان جوانان کشور تشکیل شده بود، دکتر حمیرا آزاد منش مشاور و روان شناس با بیان اینکه اگر قرار است ما ازدواجی را آسان کنیم باید آگاهی ایجاد کنیم، تصریح کرد: برای ایجاد آگاهی باید به جوان هایی که می خواهند ازدواج کنند، بگویم که اسطوره سازی در عشق یک اشتباه محض است. خیلی ها می آیند و می گویند من نیمه گمشده خودم را پیدا کردم در حالیکه اینها افسانه های غلطی است و اگر ما به چنین مرحله ای رسیدیم که داریم افسانه سازی می کنیم باید بدانیم که داریم اشتباه می کنیم چون اولین باری که طرف مقابل یک خطایی مرتکب می شود، بُتش می شکند و می ریزد و در این زمان من احساس نا امیدی و شکست می کنم.

این مشاور دانشگاه و روانشناس، اشتباه دوم در ازدواج را تغییر فرد مقابل معرفی کرد و اظهار داشت: من باید بپذیرم در امر ازدواج که وارد می شوم باید در خودم تغییر ایجاد کنم و نه اینکه بخواهم طرف مقابل را عوض کنم. یادمان باشد آدمی که انتخاب کردید از این بدتر ممکن است بشود ولی بهتر نمی شود مگر اینکه بخواهد، مشکلات خودش را پیدا کند و تحت نظر متخصص بخواهد درمان اتفاق بیافتد و او بهتر شود و الا روز به روز از این شرایطی که هست بدتر خواهد شد.

فلاحی با بیان اینکه در مجموعه امثال خانم گلشن وجود یک مددکار اجتماعی خالی است، توضیح داد: ما کلینیک های مددکار اجتماعی داریم که کارهای مشابه انجام می دهند و به زنان سرپرست خانوار، معتادین متجاهر، آسیب دیده ها و افرادی که در معرض آسیب های اجتماعی هستند، کمک می کنند. اما لزوما هر زمان هر شخصی که می آید و درخواستی می کند ما خودمان را موظف نمی دانیم که به آن درخواست لبیک بگوییم چون خیلی از مواقع آن درخواست در ضدیت با منافع آن شخص است.

وی پیشنهاد داد: لذا من پیشنهاد می کنم اگر ما بتوانیم در موسسات خیریه از مددکاران اجتماعی استفاده کنیم در واقع بخشی از نگرانی جامعه متخصص کم می شود.

صالح گلشن با اشاره به اینکه افرادی که به کانون ازدواج آسان جوانان کشور مراجعه می کنند از فیلترها و مقدمات قبل از ازدواج گذشته است، بیان داشت: باید با ارائه راهکار های علمی و تخصصی، تفهیمی و مشاوره ای به دنبال بسط، نشر و تعمیم فرهنگ چگونه انتخاب کردن گزینه زندگی مشترک ۵۰ ساله باشیم .

فلاحی با تاکید بر اینکه کار کانون ازدواج آسان جوانان کشور فوق العاده است و فقط بحث ما این است که ازدواج آسان چه خوبی ها و چه بدی هایی دارد، تصریح کرد بچه های نسل الان می گویند ابرو باد و مه و خورشید باید کار کنند تا من زندگی کنم. به اندازه کافی داریم بی مسئولیتی را بالا می بریم و دانشگاه هم به جای اینکه به کار آموزش و پرورش برسد آمده متصدی ازدواج شده.

آزاد منش با اظهار به اینکه باید ازدواج با دید کلان مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: اینکه ما بخواهیم مسئله را تقلیل بدهیم و لزوما ازدواجی انجام بشود و ازدواج آسانی باشد من با این مخالف هستم وگرنه اگر بخواهیم به شکل کلان این قضیه را مورد بررسی قرار دهیم و به آن بپردازیم باید اهداف غایی در جامعه ما یک مقدار گسترش پیدا کند و نظام آموزشی ما متحول شود و از حالت ناکارآمدی تبدیل به نظام آموزشی کارآمد شود.
وی با بیان اینکه نیاز به ازدواج در انسان ها فطری است در عین حال گفت: باید این نیاز در یک مسیر درست قرار داده شود. ا یک جوانی بگوید من نیاز دارم پس باید از دواج کنم پس شما هم وسایل ازدواجش را فراهم کنید این فقط باعث می شود که یک آسیب جدید ایجاد شود، در حالی که اگر من در محیط خانواده و با روش والدگری مناسبی که به من از قبل آموزش داده شده، فرزندم را به گونه ای مسئولیت پذیر بار بیاورم، ما به اینجا نمی رسیدیم. ما در یک جایی اشتباه کردیم و حالا باید بپذیریم.

آزاد منش با اظهار به اینکه باید ازدواج با دید کلان مورد بررسی قرار بگیرد، گفت: اینکه ما بخواهیم مسئله را تقلیل بدهیم و لزوما ازدواجی انجام بشود و ازدواج آسانی باشد من با این مخالف هستم وگرنه اگر بخواهیم به شکل کلان این قضیه را مورد بررسی قرار دهیم و به آن بپردازیم باید اهداف غایی در جامعه ما یک مقدار گسترش پیدا کند و نظام آموزشی ما متحول شود و از حالت ناکارآمدی تبدیل به نظام آموزشی کارآمد شود.

وی با بیان اینکه نیاز به ازدواج در انسان ها فطری است در عین حال گفت: باید این نیاز در یک مسیر درست قرار داده شود. اگر یک جوانی بگوید من نیاز دارم پس باید از دواج کنم پس شما هم وسایل ازدواجش را فراهم کنید این فقط باعث می شود که یک آسیب جدید ایجاد شود، در حالی که اگر من در محیط خانواده و با روش والدگری مناسبی که به من از قبل آموزش داده شده، فرزندم را به گونه ای مسئولیت پذیر بار بیاورم، ما به اینجا نمی رسیدیم. ما در یک جایی اشتباه کردیم و حالا باید بپذیریم.

منبع خبر: پایگاه خبری تخصصی میگنا ؛ سایت تخصصی روانشناسی

Share

درباره مدیریت وبسایت

اینجانب جواد طلسچی یکتا، مددکار اجتماعی و بنیانگذار وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران- مدیریت داخلی و پشتیبانی فنی وبسایت کلینیک مددکاری اجتماعی پونا افتخاری است برای بنده و امیدوارم بتوانم اقدمات مثبت و تأثیرگذاری در جهت ارتقاء کمی و کیفی این سایت به انجام برسانم. سوابق کاری: طراحی، راه اندازی و مدیریت فنی ده ها پایگاه مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران. تخصص ها : مسلط به وردپرس ، برنامه نویسی سمت کلاینت با HTML5 , Css3 , Jquery , Ajax و برنامه نویسی سمت سرور با PHP MVC

پاسخ بدهید