خانه / اخبار کلینیک پونا / مددکار اجتماعی و مشاوره خانواده: مشاوره ازدواج از کودکی آغاز می شود نه سه ماه مانده به ازدواج

مددکار اجتماعی و مشاوره خانواده: مشاوره ازدواج از کودکی آغاز می شود نه سه ماه مانده به ازدواج

برنامه “گفت و گوی اجتماعی”  با موضوع مشاوره قبل از ازدواج واقعی یا صوری و با حضور مهدی فلاحی روانشناس و مشاوره خانواده و مددکار اجتماعی به روی آنتن رفت.

مهدی فلاحی با بیان این مسئله که جامعه با رویکرد مشکل محور به موضوع نگاه می کند، اظهار داشت: اگر بخواهیم نگاهی را بیان کنیم، بهتر است نگاه ساختارگرایانه به موضوع داشته باشیم. نمی توانیم انتظار داشته باشیم که به ازدواج به عنوان یک جزیره نگاه کنند و راهکاری را ارائه دهند تا معجره ای رخ دهد.

این روانشناس و مشاوره خانواده بیان داشت: ازدواج یک رفتار است و اگر عادت کردم رفتاری را متناسب با شرایط خود انجام دهم می توانم فرد موفقی در همه زمینه ها باشم.

وی تصریح داشت: اگر جای علت و معلول ها را با هم اشتباه بگیریم و نتوانیم آنها را به رویکرد درستی نگاه کنیم هیچ وقت نمی توانیم راهکار مناسبی نیز ارائه دهیم.

این مددکار اجتماعی با تاکید بر مشاوره پیش از ازدواج گفت: مشاوره پیش از ازدواج به این معنی نیست که افراد سه ماه مانده به ازدواج به مشاوره بیایند. مشاوره ازدواج مشاوره ای است که از کودکی آغاز می شود زیرا همانطور که گفتم ازدواج یک جزیره جدا شده از زندگی نیست.

وی متذکر شد: نگاه ساختارگرایی می گوید همه نهادها و همه مسئولین باید باشند. حتی نهادهایی که  به صورت مستقیم وظیفه ای در امر آموزش در بحث ازدواج ندارند باید به یاد داشته باشند که تک تک رفتارهایشان بر روی فرزندان ما تاثیر می گذارد.

فلاحی با بیان اینکه یکی از مهارتهایی که در ازدواج نیاز است، مهارت ارتباط موثر است، بیان داشت: در این مهارت اصلی با عنوان “پذیرش” داریم که ما باید طرف خود را بپذیریم. سوال اینجاست  که کدام یک از مسئولین ما اصل پذیرش را در رفتار رعایت می کنند. اخیرا بد اخلاقی های سیاسی و رفتاری را می بینیم، آن وقت فرزندان ما که در رسانه این بد اخلاقی ها را می بینند اصل ارتباط موثر را به هیچ وجه یاد نمی گیرند.
قابل ذکر است، برنامه “گفت و گوی اجتماعی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند

روانشناس و مشاور خانواده پیشنهاد داد: اسطوره سازی در عشق یک اشتباه محض است.

منابع خبر: خبرگزاری میزان ؛نامه نیوز ؛سایت خبری رزاق _ سایت خبری جماران – سایت خبری تحلیلی ساعت ۲۴-اکو نیوز – خبرگزای ایسنا 

Share

درباره مدیریت وبسایت

اینجانب جواد طلسچی یکتا، مددکار اجتماعی و بنیانگذار وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران- مدیریت داخلی و پشتیبانی فنی وبسایت کلینیک مددکاری اجتماعی پونا افتخاری است برای بنده و امیدوارم بتوانم اقدمات مثبت و تأثیرگذاری در جهت ارتقاء کمی و کیفی این سایت به انجام برسانم. سوابق کاری: طراحی، راه اندازی و مدیریت فنی ده ها پایگاه مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران. تخصص ها : مسلط به وردپرس ، برنامه نویسی سمت کلاینت با HTML5 , Css3 , Jquery , Ajax و برنامه نویسی سمت سرور با PHP MVC

پاسخ بدهید