خانه / اخبار کلینیک پونا / خروجی سایت های همسریابی ازدواج نیست!

خروجی سایت های همسریابی ازدواج نیست!

خروجی سایت های همسریابی ازدواج نیست!

برنامه ” هشتک گفت و گو ” با موضوع (سایت های اینترنتی همسریابی و تبعات آن) با حضور مهدی فلاحی ، روانشناس و مددکار اجتماعی و ارتباط تلفنی با خانم زهره حسینی ، مدیر طرح ملی همسان گزینی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان روانه آنتن شد.

رادیو گفت و گو : ایجاد ارتباط اولیه از طریق فضای مجازی کار نادرستی به شمار می آید؟اگر پس از این آشنایی اولیه ، طرفین دیدارهای حضوری داشته باشند باز هم می توان گفت همسریابی در فضای مجازی اشتباه است؟

فلاحی : ارتباط ابعاد و مراحل مختلفی است.اولین گام در ارتباط دیدن است.درآقایان در ۳ ثانیه نخست ارتباط برقرار می شود و تصور کلی  که باید از فرد مقابل در ذهن ما ایجاد شود در این لحظه ایجاد می شود.در فضای مجازی این فرصت از بین می رود و همچنین اطلاعاتی که در این فضا رد و بدل می شود می تواند تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد.به این معنا که اصالت ارتباط از بین خواهد رفت.لذا برای امر مقدس ازدواج که از اصلی ترین ارتباطات بشر است چنین کاری پیشنهاد نمی شود.

رادیو گفت و گو : با توسعه تکنولوژی ، لاجرم بخشی از ارتباطات ما در فضای مجازی شکل می گیرد ، آیا اساسا هر گونه ارتباطی در این فضا برای ایجاد آشنایی میان دو نفر مردود است؟

فلاحی : در زمینه هایی که ارتباط مجازی قرار است به یک ارتباط واقعی تبدیل شود اولا از سطح اهمیت کمتری برخوردار باشد. دوما به واسطه مدارک مستندی باید مشاهده شود یک ارتباط حضوری شکل بگیرد.به عنوان مثال مدارک کاری شخصی در اینترنت در معرض دید باشد و  اطمینان پیدا کردن از صحت این موضوع منجر به ارتباط حضوری شود.

اما باید در نظر داشت ؛ اولا سطح اهمیت ازدواج بسیار بالاست. دوما برای ازدواج مدارک و مستندات مکتوبی برای اثبات ادعاهای فضای مجازی نداریم ، لذا امکان به خطا رفتن این ارتباط وجود دارد.

در این میان  سایت های همسر یابی وجود دارد که عملکرد خود را علمی معرفی می کنند و کار خود را به آزمون های روان شناختی گره می زنند. باید توجه کرد که نه تنها اعتبار این آزمون ها  در هاله ای از ابهام قرار دارد ، بلکه این آزمون ها برای کشور ایران بومی سازی نشده اند و قابلیت بهره برداری برای فرهنگ ما نیستند.

بنابراین باید توجه داشت ارتباط زن و مرد از یک الگوی کهن و قدیمی پیروی می کند و مربوط به وضعیت کنونی هیچ جامعه ای نیست و در طول تاریخ بشر این الگوی رفتاری که بخش بزرگی از آن بر پایه ارتباط چشمی بوده است را از خود بروز داده است.به عبارت دیگر صرف نظر از اینکه رسومات و اعتقادات زن و مرد در کشورهای مختلف چگونه است ، تحولات روانی و درونی که در هنگام ازدواج در انسان شکل می گیرد ، میان همه افراد مشترک است و ارتباط حضوری و چشمی نیازمند است.

رادیو گفت و گو : سایت های همسریابی می توانند به افراد در یافتن فرد مورد نظر کمک کنند یا آسیب زننده هستند؟

دکتر حسینی : برای طرح همسان گزینی به مدت دو سال بر روی سایت های همسرگزینی تحقیق و پژوهش صورت گرفت. این سایت ها آسیب های زیادی برای جوانان داشتند که مهمترین دلایل  آنها به شرح زیر می باشد.

از آنجایی که اطلاعات ثبت شده الزاما اطلاعات صحیحی نیست ، افراد خود را در پس یک هویت ساختگی مخفی می کنند.از سوی دیگر چون دختر و پسر به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند سو استفاده هایی صورت می گیرد و روابط فرا زنا شویی در این سایت ها ایجاد می شود که در نهایت خروجی این سایت ها ازدواج نیست و تنها به یافتن دوست و یک شریک ختم می شود.

رادیو گفت و گو : طرح همسان گزینی چه طرحی است و چه تفاوتی میان این طرح و سایت های همسر یابی وجود دارد؟

دکتر حسینی : در این طرح تنها ثبت نام اولیه که شامل نام و نام خانوادگی است به صورت اینترنتی انجام می شود.اطلاعات تکمیلی از طریق مصاحبه های حضوری و از طریق ارتباط با ثبت احوال و سازمان های مشابه آماری دریافت و راستی آزمایی می گردد و پس از تایید صحت اطلاعات ، با استفاده از شاخص هایی که برای زوج های مناسب در یک نرم افزار علمی و بومی  تعریف شده است ، همسان گزینی صورت می گیرد و از طریق معرف ها به خانواده ها معرفی می شوند.نقطه مثبت این طرح نظارت و پشتیبانی خانواده است که تاحد زیادی از آسیب های این طرح خواهد کاست.

توصیه ما به کاربران این است که از روی عکس و اطلاعاتی که در فضای مجازی وجود دارد طرف مقابل خود را انتخاب نکنند.در بسیاری از موارد عکس ها چهره واقعی افراد نیستند و ممکن است خوش چهره نباشند اما در عمل شیوه رفتار و حرکات فرد مورد پسند قرار گیرد.

 

 

Share

درباره مدیریت وبسایت

اینجانب جواد طلسچی یکتا، مددکار اجتماعی و بنیانگذار وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران- مدیریت داخلی و پشتیبانی فنی وبسایت کلینیک مددکاری اجتماعی پونا افتخاری است برای بنده و امیدوارم بتوانم اقدمات مثبت و تأثیرگذاری در جهت ارتقاء کمی و کیفی این سایت به انجام برسانم. سوابق کاری: طراحی، راه اندازی و مدیریت فنی ده ها پایگاه مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران. تخصص ها : مسلط به وردپرس ، برنامه نویسی سمت کلاینت با HTML5 , Css3 , Jquery , Ajax و برنامه نویسی سمت سرور با PHP MVC

پاسخ بدهید