خانه / اخبار کلینیک پونا / حسادت و اقتصاد خوشبختی

حسادت و اقتصاد خوشبختی

photo_2016-02-19_08-53-39مفهوم حسادت و اثرات آن بر زندگی افراد که به معنای داشتن احساس ناخوشایند از رضایت و خوشنودی دیگران است بر هیچ کس پوشیده نیست. تعریف حسادت در اقتصاد خوشبختی به این معنا است که فرد همواره خود را با سایر افراد هم طبقه خود مقایسه می کند. از بحث های فوق دو نتیجه اساسی گرفته می شود:
۱- شادکامی افراد نسبی است. یعنی رضایت و شادکامی افراد نسبت به طبقه ای که در آن قرار دارند تعریف می شود، به همین دلیل است که در بودجه بندی، پس انداز و … تنها بایستی به اهداف خود، شرایط خود و غیره توجه کنیم زیرا که اگر آگاه نباشیم، درگیر این رفتار عادتی می شویم که همواره خود را با دیگران مقایسه میکنیم و بنابراین خوشبختی و خوشحالی ما کاهش پیدا می کند.
۲- فرد درگیر در دام حسادت و چشم و همچشمی دامنه مقایسه ها و حسادت های خود را به قدری گسترش می دهد که خود را با سایر افراد در طبقات اجتماعی بالاتر مقایسه می کند و بنابراین در این تله گرفتار می شود که به شدت به مصرف وابسته می شود و پس انداز اورژانس، ضروری و … را کاملاً از یاد می برد.
اگر افراد بیاموزند که شرایط زندگی خود را فقط و فقط با شرایط زندگی فردی خودشان مقایسه کنند، در بیشتر مواقع شاهد ارتقاء استاندارد زندگی خود خواهند بود و سطح شادمانی آنها افزایش پیدا خواهد کرد.
در بسیاری از مواقع وقتی در جامعه ای حسادت به یک رفتار عادتی تبدیل می شود، شاهد این نکته هستیم که افراد در تصمیم گیری های خود رفتارهایی غیر عقلایی نشان می دهند. به عنوان مثال، ممکن است فرد در محیط کاری خود از کمک رسانی به سایر همکاران خود به دلیل حسادت جلوگیری کند، این رفتار اگر در تیم ها، گروه های اقتصادی – کاری – اجتماعی و …. نهادینه شود به مرور نه تنها روحیه کار گروهی را از بین می برد، بلکه به پیکره اقتصاد ضربه وارد می آورد و روان و ذهن افراد را دچار آسیب میکند. حسادت اگر کنترل نشود می تواند به درون خانواده هم کشیده شود و به پیکره آن ضربه وارد آورد، بطوریکه فرد بیکار ممکن است ترجیح دهد خواهر او و یا برادرش هم بیکار باشند، این روند به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا جایی که فرد حسود زندگی در جامعه ای با نرخ بیکاری بالا را به زندگی در جامعه ای با نرخ بیکاری محدود ترجیح می دهد. افراد لایق و توانمند در چنین جامعه ای احساس می کنند که وجود و یا عدم وجود آنان در جامعه ارزشی را به همراه ندارد، بنابراین از لحاظ روانی دچار خستگی و فرسودگی می گردند و از لحاظ اقتصادی هم انگیزه فعالیت و خلاقیت خود را از دست می دهند. این چرخه را اقتصاد حسادتی می نامیم.
بایستی به افراد از سنین کودکی آموزش های مداوم دهیم و در پی کشف استعدادها و توانمندی های آنان باشیم. افراد بایستی توجه داشته باشند که حسادت یک خصلت ذاتی و بشری است و مانند سایر خصلت ها قابل کنترل می باشد، فرد آگاه با تغییر نگرش خود می تواند حتی از حسادت هم بهره برداری مثبت کند. این تغییر نگرش بدین صورت است که فرد بایستی مقایسه هدفمند را بیاموزد، این مقایسه بر مبنای یادگیری استوار است، بدین صورت که فرد توانمندی های افراد موفق را شناسایی میکند و در گام بعدی با خود می اندیشد که اگر این توانمندی را دارا نمی باشد، چگونه می تواند این مهارت را بیاموزد.
این تغییر نگرش راهکار طلایی اقتصاد خوشبختی است که به ما آموزش می دهد چگونه حسادت را از مولفه ای منفی به مولفه ای مثبت تبدیل کنیم و در نهایت از آن به عنوان موتور و نیرو محرکه پیشرفت و ترقی استفاده کنیم.
شما می توانید توضیحات تفصیلی پیرامون مباحث مطرح شده در این قسمت را پنج شنبه شب در برنامه روزآمد (به تهیه کنندگی جناب آقای خرمشاهی) در شبکه ۵سیما ، ساعت ۹ شب مشاهده کنید.
دپارتمان مشاوره تخصصی اقتصاد و توسعه پونا آماده پاسخ گویی به سوالات شما در زمینه مباحث مطرح شده می باشد.

Share

درباره مدیریت وبسایت

اینجانب جواد طلسچی یکتا، مددکار اجتماعی و بنیانگذار وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران- مدیریت داخلی و پشتیبانی فنی وبسایت کلینیک مددکاری اجتماعی پونا افتخاری است برای بنده و امیدوارم بتوانم اقدمات مثبت و تأثیرگذاری در جهت ارتقاء کمی و کیفی این سایت به انجام برسانم. سوابق کاری: طراحی، راه اندازی و مدیریت فنی ده ها پایگاه مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران. تخصص ها : مسلط به وردپرس ، برنامه نویسی سمت کلاینت با HTML5 , Css3 , Jquery , Ajax و برنامه نویسی سمت سرور با PHP MVC

پاسخ بدهید