خانه / دپارتمان صنعتی سازمانی / اجرای دومین جشنواره تسنیم در مناطق تهران

اجرای دومین جشنواره تسنیم در مناطق تهران

برنامه ریزی برای مشارکت ، حضور آگاهانه و موثر شهروندان در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و… یکی از مهمترین دغدغه ها و ضرورت های مدیران شهری است که در این میان نهادهای محلی مانند شورایاری ها و مدیریت محله و شهروندان نقش ارزشمندی در واگذاری فعالیت های مردم به مردم دارند. تردیدی نیست که با توسعه شهرنشینی و گسترش فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و رغبت فزاینده زنان جهت مشارکت اجتماعی فرهنگی، نیاز به تحول بنیادی در جهت ظرفیت سازی و ایجاد بسترهای مناسب  بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و این امر محقق نمی شود مگر این که دست اندرکاران و برنامه ریزان بتوانند با رویکردی خلاقانه که مبتنی بر اولویت های محلی می باشد، زمینه های ارتقاء کیفیت زندگی بانوان را در سطح محلات فراهم نمایند. شهرداری تهران با راه اندازی سرای محلات در سطح مناطق ۲۲ گانه یعنی در ۳۷۴ محله از شهر بزرگ تهران مشارکت شهروندان در امور مربوط به‌خودشان و در نهایت واگذاری تصمیم‌گیری‌های محله به‌خود آنها در راستای سیاست محله محوری را در برنامه مدیریت شهری خود داشته است. فلذا کانون های محلی با اهدافی چون مشارکت در مدیریت شهری و ارتقای سطح فعالیت های اجتماعی و فرهنگی شهروندان مخصوصا بانوان،  تقویت مهارت های فعالیت گروهی و داوطلبانه اقشار اجتماعی، توانمند سازی فردی و گروهی از طریق فعال سازی ظرفیت ها و فرصت های محلی، شناسایی, ساماندهی و ایجاد انگیزه ی مشارکت در تشکل های داوطلب و فعال به منظور همیاری و داشتن روحیه تعاون و همکاری در حل مسائل و معضلات شهری در سطح محلات شهر تهران واقع در سرای محلات ایجاد شده اند. یکی از مهم ترین کانون های فعال محلی کانون های خانه تسنیم هستند که متشکل از ۹ کانون به شرح ذیل می باشد:
کانون دختران،  کانون  بانوان مبلغ، کانون بانوان نخبه،  کانون  بانوان هنرمند،کانون بانوان ایثارگر، کانون زنان عاشورایی (هیات های مذهبی بانوان)، کانون حیاباوران، کانون بانوان قرآن پژوه،کانون همیاران محبت
هریک از این کانون ها ساختار مختص خود را داشته و در کل، متشکل از بانوان داوطلب محلی است که اهداف و چشم انداز های گروهی و شرح فعالیت خاص خود را داشته که از طریق فعالیت اعضا اجرایی می شود. “تسنیم ” کلمه ای برگرفته از قرآن کریم به معنای رفعت و بلندی و نام چشمه ای در بهشت می باشد و از نظر تعریف آن در فعالیت های اجتماع محور مخفف ۵ حوزه اساسی فعالیت های اجتماع محور می باشد که حروف آن به ترتیب بیانگر ” توانمندسازی اجتماعی، سبک زندگی ایرانی اسلامی، نهاد خانواده، یکدلی و ایثار و مشارکت اجتماعی ” بانوان می باشد.
جشنواره های تسنیم طرحی است که با حمایت و نظارت اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در قالب برنامه ها و فعالیت های اجتماع محور و فرهنگی و هنری جهت بهبود وضعیت بانوان در شهر تهران در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به اجرا در می آید. در سال ۹۲ شاهد برگزاری دومین جشنواره تسنیم هستیم.جشنواره تسنیم متشکل از دو بخش “اجتماع محور” و “فرهنگی هنری است”. بخش فرهنگی هنری آن در سه بخش ” خوشنویسی ” و “عکس زنان و زندگی شهری” به صورت ارسال آثار در این زمینه ها و بخش سوم با عنوان ” بهترین ها از دور ریختنی ها” با برگزاری کارگاههای آموزشی و ارائه آثار در این زمینه برگزار می شود و در بخش اجتماع محور تمرکز جشنواره تسنیم امسال روی کانون های خانه های تسنیم می باشد به اینصورت که نمایندگان کانونها طی جلسات کارگاهی توسط تسهیلگران آموزش می بینند و آموزش های ارائه شده با موضوعات مشارکت های اجتماعی، اصول و تکنیک های تسهیلگری، اصول کار گروهی و پویایی گروه، تامین منابع مالی، شبکه سازی، پروپوزال نویسی و سایر موضوعات مرتبط با فعالیت های اجتماع محور می باشد. فلذا پس از آموزش نمایندگان کانون ها، این اعضا می توانند توسط مهارت ها و تکنیک های یاد گرفته شده ، آموزشهای خود را به اعضای گروه خود انتقال دهند و در فرآیند انتقال آموزشها به اعضا، تسهیلگر در کنار گروه می باشد و نقش هدایتی و رهبری پنهان و رفع اشکالات گروه را بر عهده دارد. ( متد مد نظر TOT  می باشد یعنی آموزش به آموزش دهندگان ). شرکت کنندگان در طی آموزش مهارت هایی را می آموزند که از طریق آن می توانند نیاز های محله خود را شناسایی کرده و در قالب گروه برای رفع مشکلات خود برنامه ریزی کرده و مشکل را برطرف نمایند یعنی خروجی آموزش ها تدوین پروژه های کوچک محلی در راستای بهبود وضعیت بانوان و رفع نیاز ها می باشد.
پس از اجرایی شدن پروژه های خرد محلی گروه انسجام خود را با توجه به اصول گروهی حفظ نموده و برنامه ریزی خود را برای برطرف کردن نیاز های دیگر محله ادامه می دهد . در اجرایی نمودن پروژه ها استفاده از ظرفیت های محلی از قبیل سازمان های محلی، گروههای همیاری محلی، معتمدین و خیرین محلی، ظرفیت های سرای محله و مساجد و … در برنامه کار گروه قرار می گیرد و کمک شایانی در اجرای پروژه به گروه است که گروه باشناسایی آنها در راستای اهداف اجرایی پروژه از آنها بهره می گیرد.
با توجه به فعالیت کانون های نه گانه خانه تسنیم در هر سرای محله در سطح نواحی و به مراتب در سطح مناطق شهر تهران نیاز به ارزیابی فعالیت های اجتماع محور کانون ها الزامی می باشد فلذا  نمایشگاههایی با هدف عرضه آثار اجتماع محور و فرهنگی و هنری در سطح نواحی ۱۲۳ گانه شهر تهران برگزار می شود که اعضای کانون ها می توانند در آن آثار خود را به عرضه نمایش بگذارند با این کار می توانند مشارکت افراد محلی را در امور اجتماعی جذب نمایند و به نوعی هم افزایی اجتماعی را در بر خواهد داشت. پس از آن جشنواره های اختتامیه منطقه ای جهت ارزیابی فعالیت های اجتماع محور و فرهنگی هنری برگزار خواهد شد و بستر رقابتی بین کانون های خانه تسنیم می باشد. این جشنواره ها در سطح ۲۲ منطقه تا پایان شهریور برگزار خواهند شد و پس از برگزاری جشنواره های منطقه ای کانون های برتر هر منطقه مشخص خواهند شد و در جشن اختتامیه لوح تقدیر و تندیس جشنواره تسنیم و جوایزی را از طرف شهردار منطقه دریافت خواهند کرد پس از برگزاری جشنواره های مناطق و مشخص شدن رتبه های برتر منطقه ای در سطح دوم ارزیابی، رقابتی بین کانون های برتر مناطق خواهد بود و آثار ایشان پس از داوری نهایی، منتخبان نهایی خواهد داشت که به عنوان کانون های منتخب برتر شهر تهران خواهند بود فلذا از این کانون ها در جشنواره جشنواره ها در برج میلاد توسط شهردار تهران تقدیر به عمل خواهد آمد .
Share

درباره مدیریت وبسایت

اینجانب جواد طلسچی یکتا، مددکار اجتماعی و بنیانگذار وبسایت رسمی مددکاران اجتماعی ایران- مدیریت داخلی و پشتیبانی فنی وبسایت کلینیک مددکاری اجتماعی پونا افتخاری است برای بنده و امیدوارم بتوانم اقدمات مثبت و تأثیرگذاری در جهت ارتقاء کمی و کیفی این سایت به انجام برسانم. سوابق کاری: طراحی، راه اندازی و مدیریت فنی ده ها پایگاه مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران. تخصص ها : مسلط به وردپرس ، برنامه نویسی سمت کلاینت با HTML5 , Css3 , Jquery , Ajax و برنامه نویسی سمت سرور با PHP MVC

پاسخ بدهید